Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz – patron naszego hufca

Henryk Sienkiewicz to wybitny polski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1905 roku, uhonorowany za „wybitne zasługi jako autor epickiego dzieła, które z niezwykłą siłą odzwierciedla losy narodu”. Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej, a zmarł 15 listopada 1916 roku w szwajcarskim Vevey. Twórczość Sienkiewicza obejmuje liczne utwory, które na stałe zapisały się w kanonie polskiej literatury – m.in. „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”, „Krzyżacy” oraz „Quo vadis”, które przyniosło mu międzynarodową sławę.

Sienkiewicz był nie tylko mistrzem pióra, ale również wielkim patriotą. Swoimi dziełami budował ducha narodowego w trudnych czasach zaborów, przypominając Polakom o sile, honorze i odwadze. Bohaterowie jego powieści często kierowali się wartościami, które są bliskie każdemu harcerzowi – odwagą, lojalnością, gotowością do poświęceń i walką o wyższe idee. To właśnie dlatego 14 września 2013 roku Henryk Sienkiewicz został wybrany na patrona naszego hufca – jako osoba, której życie i twórczość stanowią wzór do naśladowania.

Mało kto wie, że Sienkiewicz w czasie swoich podróży odwiedził m.in. Stany Zjednoczone, gdzie przemierzał Dzikie Zachody i pisał korespondencje do polskich gazet. Fascynowała go siła charakteru ludzi walczących z przeciwnościami losu – podobnie jak dziś fascynuje nas duch służby i braterstwa.

Co roku w naszym hufcu organizowany jest plebiscyt jego imienia – „Henryki”. To wyjątkowa nagroda przyznawana w różnych kategoriach dla harcerzy i instruktorów, którzy wyróżniają się postawą, zaangażowaniem i pracą na rzecz naszej społeczności.

Jako społeczność hufca jesteśmy dumni, że naszym patronem jest postać tak inspirująca i silnie związana z polskim dziedzictwem kulturowym i ideami, które my – harcerze – chcemy pielęgnować. Henryk Sienkiewicz pokazuje nam, że siła ducha, miłość do Ojczyzny i odwaga są wartościami ponadczasowymi.

CZY WIESZ, ŻE...

Największy lęk harcerza? Kiedy po 3 godzinach marszu okazuje się, że to był zły skręt.
Przejdź do treści